Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Propagowanie najbardziej popularnych warzyw

I. Propagowanie najbardziej popularnych warzyw.

JABŁKO
Entliczek-pentliczek, czerwony stoliczek,
A na tym stoliczku pleciony koszyczek
.
W koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
A na tym robaczku zielony kubraczek.

Ostatni tydzień promocji warzyw i owoców przypadł klasie IVB. W tym czasie w szkole królowało jabłko. Uczniowie wraz z wychowawczynią, p. Reginą Sus, przygotowali apel i gazetkę pt. „Jabłko na zdrowie, jabłko dla urody”. Szczegółowe informacje dotyczące powodów, dla których warto je jeść zostały przeplecione wierszykami i wiadomościami o symbolice jabłka w literaturze, kulturze i tradycji chrześcijańskiej. Przytoczone również zostały przysłowia i zwroty o jabłkach.
Każdego dnia uczniowie mogli liczyć na poczęstunek. Serwowano świeże soki jabłkowe, szarlotki i racuszki. Na zakończenie tygodnia uczniowie sięgnęli do mitologii i wystawili przedstawienie teatralne pt. „Jabłko niezgody”.
Cała klasa bardzo zaangażowała się w przygotowania. Samodzielnie wykonali plakietki-jabłuszka na apel oraz rekwizyty do spektaklu. Doskonale też czuli się w roli kelnerów. Zgodnie okrzyknęli jabłko naszą krajową bombą witaminową.



GRUSZKA
Pod owocami zgina się grusza
Wiatr konarami gruszy porusza.
Stanę pod gruszą i w mój fartuszek
Dla wszystkich dzieci nazbieram gruszek.
Pac grusz ,pac gruszka hop do fartuszka
Pac grusz ,pac gruszka hop do fartuszka.
Trzeci tydzień listopada zaczęliśmy hasłem „Hej gruszki! Tu są nasze brzuszki!” Klasa IV a pod kierunkiem wychowawcy, pani Jolanty Jadeszko przygotowała apel, na którym przedstawiła walory gruszek, zachęcając do ich częstego jedzenia.
Przy piosence o gruszce, która chciała być chuda jak pietruszka roztańczyła się cała szkoła. Dawid w przebraniu gruszki był maskotką dnia, a wierszyk w wykonaniu Kasi i Karoliny rozśmieszył zgromadzonych.
Wszystkim spodobały się misternie wykonane jeżyki, również z tych owoców. Można było poczęstować się gruszkami oraz ciastem z ich kawałkami.
Przy piosence o gruszce, która chciała być chuda jak pietruszka roztańczyła się cała szkoła. Dawid w przebraniu gruszki był maskotką dnia, a wierszyk w wykonaniu Kasi i Karoliny rozśmieszył zgromadzonych.
Wszystkim spodobały się misternie wykonane jeżyki, również z tych owoców. Można było poczęstować się gruszkami oraz ciastem z ich kawałkami.
POMIDOR
Pan pomidor wlazł na tyczkę
I przedrzeźnia ogrodniczkę.
"Jak pan może,
Panie pomidorze?!"
Pomidor przypadł w udziale dla klasy Vb. Wraz z p. Iwoną Witczak klasa  bardzo ciekawie zaprezentowała wszystko, co należy o nim wiedzieć.
Na apelu przekazano wiele informacji na temat odżywczych wartości tego warzywa, a także wiele ciekawostek np. skąd pochodzi itp.
W części "rozrywkowej" mogliśmy zobaczyć zabawną scenkę do znanego wiersza  patrona naszej szkoły Jana Brzechwy "Pomidor".
Następnie odbywały się  degustacje potraw z pomidorem. Bardzo smakowały koreczki serowo-pomidorowe.
Podczas "pomidorowych" dni stołówka szkolna serwowała dania z pomidorami. Oczywiście obowiązkowo była zupa pomidorowa.
Na gazetce "Ważne sprawy w naszej szkole" można przeczytac wiele ciekawych informacji o pomidorze.
ŚLIWKA
Spadła gruszka do fartuszka,
a za gruszką dwa jabłuszka.
A śliweczka spaść nie chciała,
bo śliweczka niedojrzała...
Klasa V a pod czujnym okiem p. Doroty Izbickiej z wielkim przejęciem zachęcała nas do jedzenia śliwek zamiast słodyczy. Dziewczynki przebrane za piękne i dojrzałe śliwki z uśmiechem częstowały wszystkich owocami. Nie mogło także zabraknąć placka ze śliwkami, który nie tylko wyglądał, ale i smakował wyśmienicie.
Kolorowy plakat informował o witaminach, jakie zawierają śliwki.
MARCHEW
Jedz marchewki surowe,
bo są smaczne i zdrowe.
do tego jabłuszko,
a szepnę Ci na uszko,
że  przez te witaminki
mamy wesołe minki.
O marchewce wie wszystko klasa VI a. Oni to,  w dniach 27 -31 października 2014r.  propagując zdrowy styl życia, zachęcali uczniów do spożywania marchewki oraz przeróżnych potraw z marchewki (surówe, placków, ciast itp.). Podczas prezentacji uczennice bardzo precyzyjnie wymieniły wszystkie zalety, jakie posiada to warzywo. Kto nie zapamiętał, mógł jeszcze raz przeczytać na plakacie. Jak wiadomo, marchewka jest przysmakiem królików. Jak widać na zdjęciach właśnie dwa króliczki zapraszały do jedzenia marchewki, częstując wszystkich "marchewkowymi" cukierkami.Zabawną piosenkę "Urodziny marchewki" klasa VI a wprowadziła wszystkich w radosny nastrój, a króliczki z ochotą pozowały do zdjęć. W ciągu całego tygodnia podczas długiej przerwy można było spróbować pysznych dań marchewkowych. Aż dziwne, że nikt nie jest jeszcze pomarańczowy.
"Marchewkowe dni"  koordynowała wychowawczyni klasy VI a p. Katarzyna Niedźwiecka.

OGÓREK

Ogórek, ogórek, ogórek,
Zielony ma garniturek,
I czapkę i sandały,

Zielony, zielony jest cały.W dniach 20 -24 października 2014r klasa VI b, propagując zdrowy styl życia zachęcała uczniów do spożywania ogórków oraz przetworów zrobionych z tego popularnego warzywa. Uczniowie wykonali plakat, w którym zostały wymienione wartości odżywcze ogórka oraz ogłosili konkurs na "Ogórkowego ludzika". Nie mogło się taże obyć bez zaśpiewania popularnej piosenki "Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek...."
Czwartek (23.10.2014r.) ogłoszony został zielonym "ogórkowym" dniem. W tym dniu wszyscy, którzy ubrali się na zielono, zostali nagrodzeni pyszną kanapką z odórkiem w roli głównej. Stołówka szkolna w tych dniach  serwowała zupę ogórkową oraz róznorodne surówki, w skład których wchodziły ogórki.
Pięciu uczniów za najlepsze prace w konkursie na "Ogórkowego ludzika" otrzymało nagrody.
I miejsce: Julia Samełko
II miejsce: Karolina Wachowska
III miejsce: Wiktoria Bielecka
IV miejsce: Jakub Olejniczak
V miejsce: Dawid Szepietowski
"Ogórkowe dni"  koordynowała wychowawczyni klasy VI b p. Magdalena Niedźwiecka.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści